Dijital Platform "GAIN" 30 Aralık’ta Yayın Hayatına Başladı

blog image

Dijital Platform "GAIN" 30 Aralık’ta Yayın Hayatına Başladı

2020 yılının son günü olan 31 Aralık tarihinde mobil uygulama üzerinden yayına açılan GAIN’i son zamanlarda hepimiz çok sık duyuyor ve içeriklerini takip ediyoruz. Yayınlandığı günden beri birçok yorum ve eleştiri alan platformu kurucuları, hedef kitlesi, pazara çıkış ve fiyatlandırma stratejisi ile alıp tanıyalım.

Gain’in kurucusu Gözde Akpınar Filli Boya’nın ve Betek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı idi. Filli Boya’nın satışından sonra yeni yatırımlarına devam ederken Gain’i kurma kararı alıyor kendisi. Platformun Genel Müdür’ü ise Cem Aydın, NTV’de uzun yıllar yöneticilik yapan ve 2013 yılında Doğuş Yayın Grubu CEO’luğundan istifa edip dijital alanlarda yatırım yapmayı tercih eden başarılı bir iş insanıdır.

Gain’in çıkış sloganı ‘’Aradığınız her türlü içeriği barındıran bir mobil uygulama’’ olarak ifade edildi. Ve yayın hayatında sadece Apple & Android uyumlu mobil uygulama ile devam etmeyi ediyor. Burada aslında bu şekilde hedef kitlelerinin yaş ortalamasını ve takip sisteminin ne yönde olmasını beklediklerini belirtmiş oluyorlar.

İçerik stratejilerini belirlerken ise Gain kısa videoların olduğu, kişiye özel yayın akışı sunan, yenilikçi, eğlenceli yeni nesil bir içerik platformu olarak hayata geçirildi. Mobil uygulamasını indirdiğinizde göreceğiniz üzere Güncel, Haber, Dizi, Film, Program, Belgesel, Müzik ve Spor gibi farklı kategoriler önünüze çıkıyor. Sizin izlediğiniz projelere göre de size özel bir akış sunuyor. Birkaç projeden bahsetmek gerekirse: başrollerinde Engin Günaydın ve Devin Özgür Çınar’ın olduğu ‘’10 Bin Adım’’ mini dizi, Bartu Küçükçağlayan ve Melikşah Altuntaş’ın sunduğu Mücbir Yılbaşı programı, MFÖ’nün belgeseli ‘’Ele Güne Karşı’’, Türkiye’nin en ünlü gurmesi ‘’Vedat Milor ile En İyisi’’.

Pazarlama ve fiyatlandırma da ise ilk etapta farklı bir yol izliyorlar. Gain şuanda ücretsiz bir şekilde kullanıcılarına içeriklerini sunmaya devam ediyor. Bir noktadan sonra ücretli modele geçiş yapılması beklenmekte. Her gün gelişen ve ilerleyen dijital sektörde yerli olarak bu ve bunun gibi platformların çıkmasını takdir ediyor ve gurur duyuyoruz.